Pálená krytina

Na Slovensku asi najviac obľúbenou a používanou krytinou je pálená škridla.

Mali by ste vedieť, že:

  • váha pálenej škridle sa pohybuje podľa typu od 40 až 70 kg/m2.  Ide však o takzvanú ťažkú strechu. Z hľadiska nepriepustnosti je lepšie vytvoriť pre takúto krytinu sklon strechy od 22 do 40°, aby voda mohla voľne stekať do odkvapového systému. Niektoré typy škridiel umožňujú vytvoriť sklon strechy už od 12°, ale len za predpokladu, že sa použijú na to určené doplnky,
  • pri správnej realizácii by mala vydržať najmenej päťdesiat rokov
pálená škridla

Ak by sme išli do histórie pálenej škridly na Slovensku  tak by sme sa museli vrátiť až do pobytu rímskych vojsk na našom území. Vtedy sa používali na strechách obranných staníc. Ukladali sa vedľa seba a ich spoje sa lepili vhodnou maltou. Výroba pálenej škridly na našom území sa potom začala v období Veľkomoravskej ríše a k jej rozvoju prišlo v 10. a 11. storočí.

Nie je strecha ako strecha
Každá krytina má ale svoje výhody, nevýhody a odlišnosti. Pri výbere strešnej krytiny je nutné brať ohľad najmä na tvar strecha a jej sklon, prípadne členitosti. Pálené škridly so spojitou vodnou drážkou sa môžu ukladať na strechy od sklonu 22° a s dostatočnou poistnou hydroizoláciou už aj od 12°. Neprofilované typy pálených škridiel (napr. bobrovky)  od sklonu 20°.
Pod pojmom pálená škridla si však nemôžeme predstaviť len červenú farbu strechy. Dnes máme na výber veľké množstvo farieb, formátov i doplnkov.

Celý proces výroby je i dnes založený na prírodnej báze, keď sa zmes zeminy s prímesou ílu mieša s vodou, suší vzduchom a ekologicky vypaľuje v peciach. Vplyvom postupu výroby sú škridly stálofarebné a technológiou glazúrovania alebo engobovaním matné až pololesklé. Zaručená je ich odolnosť proti UV žiareniu, kyslým dažďom, snehu i krupobitiu. Glazúrovanie bráni znečisťovaniu škridiel a sťažuje uchytávaniu machu. 

Tondach

Pálená škridla Tondach má dlhú životnosť. Jej životnosť je približne 80–100 rokov. Vyznačuje sa vysokou stálosťou jej hodnôt a vydrží po mnoho generací. Škridla Tondach si zachováva pôvodnú farbu bez dodatočných náterov a ochranných vrstiev.

Pre tieto jedinečné vlastnosti sme si aj my vybrali pálenú škridlu Tondach do nášho sortimentu nakoľko krytiny od firmy Tondach patria medzi tie najkvalitnejšie na trhu.